حقوق وظیفه و مستمری

حذف نام کوچک از شناسنامه با شهادت شهود
۱۳۹۸-۰۷-۰۲
درصورت اثبات اعسارمدیون (محکوم علیه)و تقسیط محکوم به مطالبه خسارت تاخیر تادیه از وی جایز نیست
۱۳۹۸-۰۷-۰۲

حقوق وظیفه و مستمری

در خصوص حقوق وظیفه و مستمری قانون حمایت خانواده مقرراتی را در راستای حمایت از زوجه و فرزندان در ماده ۴۸  وضع نموده است که به آن اشاره می کنیم :

میزان حقوق وظیفه ومستمری زوجه دائم متوفی و فرزندان و سایر وراث قانونی وی و نحوه تقسیم آن در تمامی صندوق های بازنشستگی اعم از کشوری و لشکری ،تامین اجتماعی و سایر صندوقهای خاص به ترتیب زیر است :

۱-زوجه دائم متوفی از حقوق وظیفه یا مستمری وی برخوردار می گردد و ازدواج وی مانع دریافت حقوق مذکور نیست و در صورت فوت شوهر بعدی و تعلق زوجه در اثر آن بیشترین مستمری ملاک عمل است .

تبصره اگر متوفی چند زوجه دائم داشته باشد حقوق وظیفه یا مستمری به تساوی بین آنان و سایر وراث قانونی تقسیم می شود.

۲-دریافت حقوق بازنشستگی یا از کارافتادگی،مستمری از کارافتادگی یا بازنشستگی حسب مورد توسط زوجه متوفی مانع از دریافت حقوق وظیفه یا مستمری متوفی نیست.

۳-فرزندان اناث در صورت نداشتن شغل یا شوهر و فرزندان ذکورتا سن بیست سالگی و بعد از آن منحصرا در صورتی که معلول از کارافتاده نیازمند باشدیا اشتغال به تحصیلات دانشگاهی داشته باشد حسب مورد از کمک هزینه اولاد بیمه و مستمری بازماندگان با حقوق وظیفه والدین خود برخوردار می گردند.

۴-حقوق وظیفه یا مستمری زوجه دائم و فرزندان و سایر وراث قانونی کلیه کارکنان شاغل و بازنشسته مطابق ماده ۸۷ قانون استخدام کشوری مصوب  1345 و اصلاحات بعدی ان و با لحاظ ماده ۸۶ همان قانون و اصلاحیه های بعدی آن تقسیم و پرداخت می گردد.

تبصره

مقررات این ماده در مورد افرادی که قبل از اجرا شدن این قانون فوت شده اند نیز لازم الاجرا است.

پرسش

شخصی دارای حقوق بازنشستگی فوت می نماید دارای ورثه شامل همسر و دو فرزند پسر سی ساله می باشد آیا حقوق بازنشستگی شامل حال دو فرزند ذکور هم می شود ؟

خیربرابر بند ۱ و ۳ ماده ۴۸ قانون حمایت خانواده  فقط شامل همسر متوفی می شود همچنین طبق بند الف ماده ۸۶ قانون استخدام کشوری۱۳۴۵ فرزندان ذکوراز بیست سال کمتر داشته باشند شامل وراث قانونی می شوند، بنابراین فرزند پسر سی ساله شامل برخورداری از حقوق بازنشستگی متوفی نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =

*

مشاوره حقوقی
آدرس