در استحقاق مستاجر نسبت به حق کسب و پیشه

ازدواج مجدد مرد با وجود زن اول
۱۳۹۸-۰۶-۰۵
ضابطان دادگستری را از ضابط نما ها بشناسید
۱۳۹۸-۰۶-۰۵

در استحقاق مستاجر نسبت به حق کسب و پیشه

کسی منزلی را به دیگری اجاره داده است و مستاجر آن را محل کسب خود نموده (با اجازه مالک)با زوال مدت اجاره اینک موجر نیازمند محل کسب مزبور برای سکنای خودش می باشد.آیا با وجود این که اساسا بابت حق کسب و پیشه وجهی از مستاجر دریافت نکرده حالا موظف به پرداخت وجوهی از جهت یاد شده بابت تخلیه منزل و سکونت خود در آن هست یا خیر؟

حق کسب و پیشه یا  تجارت حقی است که با تخلیه محل کسب و پیشه یا  تجارت و در موارد مذکور و مصرح در قانون به مستاجر تعلق می گیرد.بنابراین با توجه به صراحت بند ۳ ماده ۱۵ قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۵۶ در صورتی که مستاجر مجاز به استفاده از عین مستاجره به منظور کسب و پیشه با تجارت بوده و مورد اجاره که محل کسب  پیشه است مناسب برای سکنی باشد مستاجر مستحق دریافت حق کسب و پیشه است و عدم دریافت سرقفلی از مستاجر تاثیری در قضیه ندارد در نتیجه دادگاه باید ضمن صدور حکم تخلیه به پرداخت حق کسب و پیشه نیز حکم دهد.

نظریه مشورتی اداره حقوقی دادگستری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − نه =

*

مشاوره حقوقی
آدرس